Od Brd k Vltavě - regionální informační portál

Doprava

Region je velmi dobře dostupný po silnici R4 vedoucí z Prahy přes Příbram do Strakonic. Do největší obce Dobříš to je z Prahy necelých 40 km a z Příbrami 20 km. Především vltavská část regionu je ku Praze ještě blíže a je z ní také dobře přístupná.

Autobusem

Velká část obyvatel regionu dojíždí za prací nebo studiem do Prahy, a proto je region velmi dobře dostupný autobusovou dopravou. Hlavní linka D 98 (o víkendech D 99) vede na trase Příbram - Dobříš - Praha a je součástí Středočeské integrované dopravy. Avšak i některé dálkové spoje z jižních Čech na Dobříši staví.

Některé obce jsou přístupné i prostřednictvím systému Pražské integrované dopravy (PID).

Zde lze vyhledat konkrétní obce a linky, které PID obhospodařuje.

V rámci PID sezónně funguje i Brdský cyklobus, který může cyklisty našemu regionu přiblížit, neboť staví v Mníšku pod Brdy a Kytíně.

Po kolejích

Do regionu se lze dostat i vlakem. Vede sem totiž romantická trať v s číslem 210 zapojená do PID (Pražské integrované dopravy). Trať vede z Prahy do Vraného nad Vltavou a za ním se v odbočce Skochovice rozdvojuje do směrů: 1) Měchenice - Čisovice - Nová Ves pod Pleší - Mokrovraty - Stará Huť - Dobříš a 2) Davle - Jílové u Prahy - Čerčany. Některé spoje umožňují rozšířenou přepravu zavazadel, především jízdních kol. Čerčanské větvi trati se říká také Posázavský pacifik, té dobříšské někdy Dobříš - Paříž. Při příležitosti množství kulturních akcí v okolí tratě vypravují ČD a.s. několik nostalgických parních vlaků (například "Posázavské linky, Vlakem na Dobříš na Dobříšské májové slavnosti a Svatováclavské slavnosti) . Trať je zařazena do systému ČD Esko a v pracovní dny je využívána zejména v úseku, kde platí plná integrace PID (Měchenice - Praha) a (Petrov u Prahy - Praha). O víkendech je železniční doprava výrazně posilována z důvodů zvýšeného zájmu o rekreační dopravu.

Po vodě

Můžete se k nám ale vypravit i lodí (více info). Sezónně totiž funguje linka Pražské paroplavební společnosti, která jede z Prahy až na Slapy. Staví v Měchenicích, Davli, Štěchovicích a Slapech.

Z výšky

Nedaleko od Dobříše v obci Dlouhá Lhota se nachází letiště, které poskytuje i vyhlídkové lety nad naším regionem (více info).