Od Brd k Vltavě - regionální informační portál

O regionu

Nedaleko na jih od Prahy se rozkládá turistický region Od Brd k Vltavě, pokrývající území Dobříšska, Novoknínska a Středního Povltaví. Jak již název napovídá, oblast je spojena s Brdy, přesněji řečeno s jejich severní částí Hřebeny, která tvoří západní hranici území. Přes malebné obce ve středu se region táhne až k Vltavě na východě.

Největší obcí regionu je Dobříš s více jak 8 tisíci obyvateli a pohádkovým zámkem. Ve středu oblasti leží malebné královské hornické město Nový Knín, městská památková zóna, a na východě u Vltavy významné obce Davle, Štěchovice a Hradištko. Nelze opomenout ani oblast kolem Slap oblíbenou především v letních měsících a osady ležící podél Vltavy. Nejen brdské lesy, vesnický charakter území, kaňonovité údolí Vltavy a další přírodní krásy, ale i bohaté kulturní dědictví a zajímavá a různorodá historie láká k návštěvě této oblasti ležící v centru republiky. Vždyť i Keltové, Husité, zlatokopové, vltavští voraři či trampové zde zanechali svou stopu a právě místní historií provede několik muzeí a naučných stezek.

Za návštěvu a poznání stojí mimo jiné muzea v Chotilsku, Prostřední Lhotě, Novém Kníně nebo Památník Karla Čapka a atraktivity na Dobříši. Štoly, lomy a mlýny na Kocábě doplňují sbírku zachovalých technických památek, na které je region velmi bohatý. Příroda si zase vyhrála kolem Vltavy, kde se nacházejí Svatojánské proudy se stejně jmenovanou naučnou stezkou. Únik do přírody a do lesů zase nabízejí Brdy.

Region má co nabídnou jak dychtícím po poznání, tak aktivním turistům, cyklistům a milovníkům přírody. Během roku má prostor ale i kultura a různé akce. Obce obnovují a zachovávají tradice a žijí aktivním životem.

Oblast leží v působnosti Místní akční skupiny Brdy - Vltava o.p.s. a Svazku obcí Dobříšska a Novoknínska a Svazku obcí Střední Povltaví.